Aké benefity prináša kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek?
Mačky majú reprodukčné obdobie niekoľkokrát do roka a gravidita u nich trvá okolo 57-70 dní. Opätovne môžu otehotnieť už 2 týždne po pôrode. Pohlavná dospelosť u nich nastáva v priemere okolo 6 mesiacov. Dospelá samica má zvyčajne 3-6 mláďat v jednom vrhu no kľudne to môže byť aj viac. Ak nechceme, aby na ulici pobehovali tisícky opustených zvierat, môžeme k tomu prispieť kastráciou kocúrov a sterilizáciou mačiek. Aké sú hlavné dôvody, prečo sa rozhodnúť pre tento zákrok?
Žiadne bitky kocúrov a značkovanie
Nevykastrovaní samci si svoje teritórium značkujú. Nikto z Vás by určite nechcel mať označkované všetky kúty Vášho bytu. Tiež sa radi túlajú a môžu ľahko vykĺznuť na ulicu. Značkovanie pokračuje aj vonku, čo môže prekážať iným jedincom. V dôsledku toho vznikajú bitky, pretože každý z nich si chráni svoje teritórium. V horšom prípade sa môže stať, že sa už domov nevrátia, pretože na každom rohu na nich číha nebezpečenstvo. V tom menej horšom si užijú s nejakou túlavou cicou, ktorá následne otehotnie a o krátky čas budú na ulici nové túlavé mačičky.
Menej mačiatok bez domova
Kastrácia a sterilizácia pomáha k zníženiu množstva mačiatok bez domova. Aj vo Vašom okolí sa určite nachádzajú túlavé mačky so svojimi potomkami. Niektoré z nich poznali domov no zatúlali sa, niektoré boli z nejakého dôvodu vyhodené na ulicu. Iné sa narodili priamo na ulici a nepoznajú teplo domova. Ak by boli všetky mačičky kastrované a sterilizované, mohlo by byť takýchto zvieracích bezdomovcov na svete výrazne menej.
Menej práce pre združenia
Domáce mačky môžu dať vykastrovať ich majitelia no určite sa Vám v hlave vynára otázka, kto sa postará o tie pouličné? V dnešnej dobe sa našťastie rozvíjajú dobrovoľnícke združenia, ktoré sa venujú kastrácii pouličných mačiek. Rovnako by túto úlohu malo zastrešovať aj mesto no často sa tejto aktivite viac venujú dobrovoľníci. Vďaka nim sa darí redukovať množstvo túlavých zvieratiek na uliciach. Mali by sme im byť vďační za to, že robia tento svet lepším. Napriek tomu, že existujú združenia a neziskové organizácie, ktoré sa tejto problematike venujú, stále ich nie je dostatok na to, aby zabezpečili kastráciu a sterilizáciu všetkých mačiek. Ak by ľudia mysleli na dôsledky, uľahčili by prácu aj týmto združeniam a zároveň by pomohli aj zvieratkám.
Dlhší a krajší život pre mačky
V konečnom dôsledku tu nejde o neziskové organizácie, združenia alebo ľudí. Ide najmä o samotné zvieratká. Pre mačky na ulici je tehotenstvo vyčerpávajúce, nemajú potravu, musia sa skrývať pred nástrahami ulice. Pre mačiatka na ulici to tiež nie je žiadna výhra. Ťažko odolávajú chladu a iným nebezpečenstvám, a preto sa mnoho z nich nedožíva dospelosti. Kocúri žijúci na ulici to tiež nemajú jednoduché. Sú dobití a zranení z bitiek s inými samcami. V horšom prípade dochádza aj k infekcii FeLV (mačacia leukémia), ktorá je neliečiteľná a spôsobuje, že infikovaní jedinci sa dožívajú maximálne niekoľko rokov.