Mikropracovníci umožňujú váš digitálny život
Kedysi som mala kanceláriu, ale bohužiaľ som ju musela zatvoriť, hovorí bývalá zubárka Michelle Muñozová o svojom živote uprostred krízy zasiahnutej Venezuelou.
Pred dvoma rokmi si vymenila zubnú prax za prácu online ako súčasť globálnej armády skrytých „mikropracovateľov“ – vykonáva úlohy, ktoré samotné stroje nedokážu.
Pomysli na deň vo svojom „digitálnom živote“. Či už je to vyhľadávací modul vášho telefónu, ktorý odporúča príslušné reštaurácie alebo zoznam skladieb navrhnutý v hudobnej aplikácii – bez mikropracovníkov by to nebolo možné.
Mikropracovníci ako je Michelle z Venezuely vykonávajú jednoduché a opakujúce sa úlohy online – napríklad kreslenie tvárou, aby pomohli trénovať systémy umelej inteligencie na rozpoznávanie ľudí.
Pomáhajú poskytovať údaje pre algoritmy strojového učenia, ktoré sú základom umelej inteligencie (AI) pridaním ľudského prvku.
Mohli by nakresliť ohraničujúce políčka okolo záberov ciest, aby učili autá bez vodiča, ako vyzerá strom, prekážka alebo pohybujúca sa osoba, alebo označili obsah pocitmi, aby sa algoritmy mohli naučiť, ako znie „smutná“ pieseň alebo či je text alebo slovo „ znepokojujúce.
Táto práca často dostáva zlú tlač, pretože sa zdá, že je zle platená, ale pre mnohých je to riešenie. Michelle tvrdí, že mikroprocesing bol jej jediným spôsobom, ako zarobiť príjem: „S tým som oveľa lepší ako zubár.“
V roku 2005, generálny riaditeľ Amazonu Jeff Bezos, nazval crowdsourced microwork „umelá umelá inteligencia“, keď založil Amazon Mechanical Turk (MTurk), prvý trhový trh s crowdsourcingom. Bol pomenovaný po podvode z 18. storočia, ktorý oklamal šachistov, aby si mysleli, že súťažia so strojom, namiesto toho, aby sa šachový majster schoval vo veľkej drevenej krabici s figurínou navrchu.
Spoločnosť Amazon ju prvýkrát použila na odstránenie miliónov duplikovaných stránok, pretože počítače si nevšimli jemné rozdiely. Ale ako to nikto nemohol urobiť, rozdelili to na malé úlohy, ktoré mohli splniť tisíce pracovníkov.
Prieskum Medzinárodnej organizácie práce (ILO) s 3 500 mikropracovníkmi v 75 krajinách zistil, že priemerný vek bol 33 rokov a tretinu tvorili ženy, hoci v rozvojových krajinách klesol na pätinu.
Mikropracovníci sú tiež vzdelaní: menej ako 18% malo stredoškolský diplom alebo menej, 37% malo postgraduálny titul, 20% postgraduálny titul; viac ako polovica sa špecializovala na vedu a techniku, 23% na strojárstvo a 22% na IT.