Prečo zvieratá hrajú, že sú mŕtve?

Niektoré zvieratá majú schopnosť dostať sa do stavu kómy alebo teda stavu, kedy vyzerajú ako mŕtve, ale len na nejakú dobu. Odborne sa to nazýva thanatosis. Nastáva to vtedy, keď sa zviera cíti ohrozené. Jeho telo sa naplní strachom a stresom, a to spôsobí, že sa doslova zaseknú. Pokiaľ  predátor hľadá niečo pod zub, radšej si pochutná na živej a chutnej večeri, ako na zdochnutej, pravdepodobne otrávenej zdochline. Teda môžeme naozaj povedať, že je to niekedy naozaj efektívny spôsob, ako prežiť.

hlodavec.jpg

Niektoré zvieratá majú dokonca trochu viac rozvinutú schopnosť hrať sa na mŕtvolu. Napríklad také vačice zároveň vypúšťajú zo svojho tela zápach, ktorý naznačuje že už pár dní hnijú, a to najlepšie odpudí predátora.
Podobne sa bránia aj západné hognose hady, ktoré zanechávajú puch, ale taktiež vedia vypľúvať krv z úst, aby bol ich herecký výkon naozaj dokonalý a úplne uveriteľný. Niektoré zvieratká zas zmenia svoj vzhľad, napríklad žaby kunky  zvýraznia ich žlto – oranžové brušká aby si predátor myslel že sú toxické a jedovaté.
Tento efekt zmrznutia si však nemôžeme pomýliť s tým, keď cestujeme a zrazu nám do cesty skočí srnka alebo jeleň. Oni sú totižto oslepené svetlom z auta a nič nevidia, preto ostanú nečinne stáť až kým auto nie je veľmi blízko, kedy sa zľaknú hluku, a skočia nám rovno do cesty. V takýchto prípadoch, keď vidíme svietiace oči popri ceste alebo na ceste, je najlepšie trúbiť, aby tá vysoká zver utiekla skôr ako k nej naše auto dorazí.

žába.jpg

U zvierat je teda thanatosis účinný spôsob ako sa vyhnúť zožratiu, avšak ak sa zviera ocitne v nebezpečenstve na ceste po ktorej prechádzajú autá, vtedy by bolo preňho vhodnejšie utekať, pretože auto ho zrazí, či je živé, či mŕtve. Bohužiaľ, zvieratká nemajú až tak vyvinuté mozgy aby vedeli rozoznať, kedy hrať mŕtveho, a kedy radšej utekať.