Urodilo sa vám veľa rakytníka? Vyrobte si z neho olej.

Rakytníkový olej je považovaný za nesmierne zdraviu prospešný doplnok výživy. V prvom rade podporuje našu imunitu, zabraňuje vypadávaniu vlasov, bojuje proti akné, udržiava zdravú pokožku a detoxikuje telo. toto všetko je pritom iba začiatok jeho pozitívnych účinkov. Ak na svojej záhrade túto rastlinu pestujete, z jesennej úrody si môžete takýto olej vyrobiť i sami.

džus
 
Výroba domáce rakytníkového oleja môže prebiehať dvoma spôsobmi. Rozdiel je iba v tom, či použijete čerstvé, alebo sušené plody.
 
Najprv oberieme plody z rastliny. Rozložíme ich na sitá a necháme poriadne vysušiť. Rýchlejším spôsobom je použitie sušičky na ovocie a zeleninu, poprípade teplovzdušná rúra. Plody však nikdy nesušte pri teplote vyššej ako štyridsať stupňov Celzia, pretože by ste zničili všetky vitamíny, mineráli a ostatné prospešné látky. Ak budete sušiť v rúre, nechajte ju pootvorenú. Inak by sa vám bobuľky začali variť a nie sušiť.
 
Vysušené plody je potrebné čo najviac rozdrviť.Môžete ich zabaliť do kuchynskej utierky a na roztlčenie použiť klasické kladivo. Nápomocný je taktiež mažiar. Najlepší efekt však dosiahnete vtedy, keď použijete elektrický mlynček na kávu. Bobule nemeľte na prášok, ale na hrubšie kúsky. Ak použijete čerstvý rakytník, plody popučte vidličkou na hustú kašu.
 
Budete potrebovať za studena lisovaný olivový olej. Ten zahrejte na teplotu štyridsať stupňov Celzia. Neprežeňte to z rovnakého dôvodu, aký sme spomenuli pri sušení plodov. Nepoužívajte kovový hrniec, ani iné kovové kuchynské pomôcky. Ideálny je hlinený hrniec, alebo keramická panvica.

rakytník
 
Rozomleté bobuľky vložte do skleneného pohára, ktorý môžete aj zavrieť. Následne ich zalejte zohriatym olejom.Nalejte ho toľko, aby sa nachádzal minimálne jeden centimeter nad rozdrvenými plodmi. Túto zmes nechajte odstáť aspoň týždeň. Potom olej zlejte a nasiaknutú zmes bobúľ preceďte cez gázu. Nezabudnite ich aj poriadne vyžmýkať. Olej nalejte do sklenej fľašky a skladujte v chladničke.